PAG METER BOYS SOCCER FINAL RANKINGS 2020

WELCOME TO THE PAG METER-THE GODFATHER OF LOCAL SPORTS
KEEP THE PAG METER UPDATED ON THE LATEST SCOOP ON YOUR TEAM
With Photos. Player updates….Stats, Highlights.
Email the scoop to pagmeter@yahoo.com
Follow the Pag Meter on twitter @pagmeter Instagram at @pagmeter

 

soccer19soc

PAG METER BOYS SOCCER FINAL 2020 TOP RANKINGS

sangersoccerstate20202

The Sanger Apaches are Northern Regional State Champions

PAG METER BOYS SOCCER FINAL 2020 TOP RANKINGS
No 1 Sanger Apaches (24-3-5) (5-2-3 CMAC) Division 2 Section Champions & Northern Regional State Champions

No 2 Central Grizzlies (20-5-3) (7-2-1 TRAC) CENTRAL SECTION CHAMPIONS

No 3 Santa Maria Saints (18-5-1) (7-2 MOUNTAIN)

No 4 Clovis North Broncos (18-4-5) (8-1-1 TRAC CHAMPIONS)

No 5 San Luis Obispo Tigers (18-4-1) (10-0 MOUNTAIN CHAMPIONS)

No 6 Foothill Trojans (24-1-2) (9-1 SEYL CHAMPIONS) Division 3 Section Champions

No 7 Garces Rams (25-3) (10-0 SWYL CHAMPIONS) Division 4 Section Champions

No 8 Arroyo Grande Eagles (14-10-2) (5-5 MOUNTAIN)

No 9 Reedley Pirates (20-2-5) (9-1 NYL CHAMPIONS)

No 10 Clovis Cougars (15-9-3) (5-3-2 TRAC)

No 11 Highland Scots (20-6-1) (8-2 SEYL)

No 12 Shafter Generals (15-2-2) (10-1-1 SSL CHAMPIONS)

No 13 Dinuba Emperors (22-4-2) (12-0 CSL CHAMPIONS)

No 14 Madera South Stallions (16-8-5) (4-3-3 CMAC)

No 15 Tulare Union (18-8-3) (8-1-1 EYL CHAMPIONS)

No 16 Golden Valley Bulldogs (14-6-2) (7-2-1 SYL)

No 17 Mendota Aztecs (21-6-3) (10-0 WSL CHAMPIONS) Division 5 Section Champions

No 18 Chavez Titans (17-8-2) (9-2-1 SSL)

No 19 Farmersville Aztecs (25-6-1) (9-3 ESL CHAMPIONS)

No 20 Lemoore Tigers (17-7-3) (6-2-2 WYL)

No 21 Pioneer Valley Panthers (12-7-2) (3-6-1 MOUNTAIN)

No 22 Paso Robles Bearcats (11-10-3) (3-6-1 MOUNTAIN)

No 23 Madera Coyotes (12-10-7) (4-5-1 CMAC)

No 24 Golden West Trailblazers (14-8-3) (7-1-1 WYL CHAMPIONS)

No 25 Clovis East T Wolves (8-7-3) (5-3-2 TRAC)

No 26 Buchanan Bears (10-14-4) (2-8 TRAC)

No 27 Liberty Patriots (12-10-2) (7-3 SWYL)

No 28 Bullard Knights (10-12-4) (3-5-2 CMAC)

No 29 Dos Palos Broncos (12-13) (6-4 WSL) Division 6 Section Champions

No 30 Granite Hills Grizzlies (19-5-2) (7-3-2 ESL)

 

2019 CHAMPIONS
Central Section Champions CENTRAL GRIZZLIES
Division 2 TULARE WESTERN MUSTANGS
Division 3 MADERA SOUTH STALLIONS
Division 4 FOOTHILL TROJANS
Division 5 GARCES RAMS
Division 6 EXETER MONARCHS

 

2020 CHAMPIONS
Central Section Champions CENTRAL GRIZZLIES (Back to back)
Division 2 SANGER APACHES & Northern Regional State Champions!
Division 3 FOOTHILL TROJANS
Division 4 GARCES RAMS
Division 5 MENDOTA AZTECS 
Division 6 DOS PALOS BRONCOS

 

Division 1 Playoff bracket

Congratulations to the Central Grizzlies
Back to back Central Section Champions

central 2020soccerboys

Central Section Championship Final
No 4 Central Grizzlies beat No 2 Santa Maria Saints 1-0
Eliab Bettancourt with the game winning goal

Semifinal Finals
4 Central beat 8 Arroyo Grande 1-0
2 Santa Maria beat 3 Clovis North 3-1

2nd Round Finals
8 Arroyo Grande beat 1 San Luis Obispo 3-2
4 Central beat 5 Reedley 2-1
3 Clovis North beat 6 Clovis 3-2
2 Santa Maria beat 10 Golden Valley 3-2
1st round Finals
1 San Luis Obispo beat 16 Tulare Western 4-0
8 Arroyo Grande beat 9 Clovis East 3-2
5 Reedley beat 12 Buchanan 3-0
4 Central beat 13 Liberty 2-0

3 Clovis North beat 14 Sunnyside 3-1
6 Clovis beat 11 Bullard 4-1
10 Golden Valley beat 7 Golden West 2-1
2 Santa Maria beat 15 Ridgeview 6-0

 

PAG METER BOYS SOCCER FINAL RANKINGS 2020
DIVISION 1

No 1 Central Grizzlies (20-5-3) (7-2-1 TRAC) CENTRAL SECTION CHAMPIONS

No 2 Santa Maria Saints (18-5-1) (7-2 MOUNTAIN)

No 3 Clovis North Broncos (18-4-5) (8-1-1 TRAC CHAMPIONS)

No 4 San Luis Obispo Tigers (18-4-1) (10-0 MOUNTAIN CHAMPIONS)

No 5 Arroyo Grande Eagles (14-10-2) (5-5 MOUNTAIN)

No 6 Reedley Pirates (20-2-5) (9-1 NYL CHAMPIONS)

No 7 Clovis Cougars (15-9-3) (5-3-2 TRAC)

No 8 Golden Valley Bulldogs (14-6-2) (7-2-1 SYL)

No 8 Golden West Trailblazers (14-8-3) (7-1-1 WYL CHAMPIONS)

No 9 Clovis East T Wolves (8-7-3) (5-3-2 TRAC)

No 10 Buchanan Bears (10-14-4) (2-8 TRAC)

No 12 Liberty Patriots (12-10-2) (7-3 SWYL)

No 13 Bullard Knights (10-12-4) (3-5-2 CMAC)

No 14 Ridgeview (10-9-2) (8-2 SYL)

No 15 Sunnyside (9-10-3) (5-4-1 NYL)

No 16 Tulare Western Mustangs (8-15-4) (6-2-1 EYL)

 

Division 2 Playoff bracket

The Sanger Apaches are the Northern Regional State Champions

 

State Playoffs
Northern Regional State Championship Final
Sanger Apaches beat Redwood Giants 4-0

Semifinal final
3 Sanger beat 2 Las Lomas 1-0

Quarterfinal final
3 Sanger beat 6 Central Valley in OT

Congratulations to the Division 2 Section Champion Sanger Apaches

apaches2020d2champssoccer

 

Division 2 Section Championship Final
No 1 Sanger Apaches beat No 2 Dinuba 4-1

Semifinals Finals
1 Sanger beat 5 Madera South 2-0
2 Dinuba beat 6 Tulare Union 2-1

2nd round Finals
1 Sanger beat 9 Edison 3-2
5 Madera South beat 4 Paso Robles 4-2
6 Tulare Union beat 3 Pioneer Valley 2-0
2 Dinuba beat 7 Madera 2-1

1st round Finals
1 Sanger Bye
9 Edison beat 8 Redwood 2-1
5 Madera South beat 12 Atascadero 3-0
4 Paso Robles beat 13 Stockdale 3-0

3 Pioneer Valley Bye
6 Tulare Union beat 11 Bakersfield 3-2
7 Madera beat 10 El Diamante 3-2
2 Dinuba Bye

PAG METER DIVISION 2 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Sanger Apaches (24-3-5) (5-2-3 CMAC) Division 2 Section Champions & Northern Regional State Champions 

No 2 Dinuba Emperors (22-4-2) (12-0 CSL CHAMPIONS)

No 3 Madera South Stallions (16-8-5) (4-3-3 CMAC)

No 4 Tulare Union (18-8-3) (8-1-1 EYL CHAMPIONS)

No 5 Pioneer Valley Panthers (12-7-2) (3-6-1 MOUNTAIN)

No 6 Paso Robles Bearcats (11-10-3) (3-6-1 MOUNTAIN)

No 7 Madera Coyotes (12-10-7) (4-5-1 CMAC)

No 8 Edison Tigers (11-9-5) (5-5 CMAC)

No 9 Redwood Rangers (12-8-3) (6-3-1 WYL)

No 10 El Diamante Miners (15-13-1) (6-3-1 WYL)

No 11 Atascadero Greyhounds (10-12-2) (8-4 OCEAN)

No 12 Bakersfield Drillers (9-10-2) (5-5 SWYL)

No 13 Stockdale Mustangs (3-15) (2-8 SWYL)

 

 

 

Boys Soccer Division 3 Playoff bracket

Congratulations to the Foothill Trojans
Back to back Champions

foothillsoccer2020d3

Division 3 Section Championship Final
No 1 Foothill Trojans beat No 2 Highland Scots 3-0

Semifinal Finals
1 Foothill beat 13 East 5-1
2 Highland beat 3 Lemoore 3-0

2nd round Finals
1 Foothill beat 9 Roosevelt 4-2
13 East beat 5 Mira Monte 2-0
3 Lemoore beat 6 Porterville 3-0
2 Highland beat 7 Mission Oak 2-1
1st round Finals
1 Foothill Trojans beat 16 Washington Union 2-1
9 Roosevelt beat 8 Nipomo 3-1
5 Mira Monte beat 12 Independence 2-1
13 East beat 4 Memorial 5-3

3 Lemoore beat 14 Templeton 3-1
6 Porterville beat 11 Selma 3-1
7 Mission Oak 10 McLane beat 3-1
2 Highland beat 15 Morro Bay 4-0

PAG METER DIVISION 3 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Foothill Trojans (24-1-2) (9-1 SEYL CHAMPIONS) Division 3 Section Champions

No 2 Highland Scots (20-6-1) (8-2 SEYL)

No 3 Lemoore Tigers (17-7-3) (6-2-2 WYL)

No 4 East Blades (11-12-1) (3-6-1 SYL)

No 5 Mira Monte Lions (16-10-2) (5-4-1 SEYL)

No 6 Porterville Panthers (14-10) (6-4 EYL)

No 7 Roosevelt Rough Riders (12-8-4) (5-3-2 NYL)

No 8 Mission Oak Hawks (12-9-5) (5-3-2 EYL)

No 9 Memorial Panthers (12-11-3) (4-5-1 CMAC)

No 10 McLane Highlanders (12-12) (7-3 NYL)

No 11 Nipomo Titans (10-10-1) (9-3 OCEAN)

No 12 Selma Bears (1-9-2) (10-2 CSL)

No 13 Templeton Eagles (11-9) (9-3 OCEAN)

No 14 Independence Falcons (11-12-1) (4-6 SYL)

No 15 Washington Union Panthers (12-15) (6-4 NSL)

No 16 Morro Bay (8-11) (7-5 OCEAN)

 

 

Boys Soccer Division 4 Playoff bracket

Congratulations to the Garces Rams
Back to back Champions

garcessoccerd4champs2020

Division 4 Section Championship Final
No 1 Garces Rams beat No 3 Shafter Generals 4-0

Semifinal Finals
1 Garces beat 4 Chavez 3-1
3 Shafter beat 10 Woodlake 4-0

2nd round Finals
1 Garces beat 8 Arvin 2-1
4 Chavez beat 5 Tehachapi 2-0
3 Shafter beat Lindsay 4-3
10 Woodlake beat 2 Chowchilla 3-2
1st round Finals
1 Garces Bye
8 Arvin beat 9 Kerman 3-1
5 Tehachapi beat 12 Delano 2-0
4 Chavez beat 13 Hanford 6-0

3 Shafter Bye
6 Lindsay beat 11 Kingsburg 5-0
10 Woodlake beat at 7 McFarland 2-1
2 Chowchilla Bye

 

PAG METER DIVISION 4 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Garces Rams (25-3) (10-0 SWYL CHAMPIONS) Division 4 Section Champions

No 2 Shafter Generals (15-2-2) (10-1-1 SSL CHAMPIONS)

No 3 Chavez Titans (17-8-2) (9-2-1 SSL)

No 4 Woodlake Tigers (16-11) (7-3 ESL)

No 5 Chowchilla Tribe (21-6-2) (10-0 NSL CHAMPIONS)

No 6 Tehachapi Warriors (12-4-4) (7-2-1 SYL)

No 7 Lindsay Cardinals (13-8-3) (7-4-1 ESL)

No 8 Arvin Bears (12-8-3) (6-5-1 SSL)

No 9 McFarland Cougars (13-7-1) (8-4 SSL)

No 10 Kerman Lions (17-10-2) (7-3 NSL)

No 11 Kingsburg Vikings (11-15-1) (5-6-1 CSL)

No 12 Hanford Bullpups (7-16) (1-9 WYL)

No 13 Delano Tigers (7-16-1) (1-8-1 EYL)

 

Division 5 Playoff bracket

Congratulations to the Mendota Aztecs

mendotasoccer2020

Division 5 Section Championship Final
No 2 Mendota Aztecs beat No 1 Farmersville Aztecs (1-1) 4-2 in Penalty Kicks

Semifinal Finals
1 Farmersville beat 4 Orange Cove 1-0
2 Mendota beat 3 Riverdale 2-1

2nd round Finals
1 Farmersville beat 9 Rosamond 4-0
4 Orange Cove beat 5 Parlier 2-0
3 Riverdale beat 6 Fowler 2-0
2 Mendota beat 7 Corcoran 5-0

1st round Finals
1 Farmersville beat 16 Mojave 5-0
9 Rosamond beat 8 Liberty Ranchos 6-5 in Penalty Kicks
5 Parlier beat 12 Exeter 1-0
4 Orange Cove beat 13 Taft 3-1

3 Riverdale beat 14 Coalings 5-2
6 Fowler beat 11 CVC 5-1
7 Corcoran beat 10 Bishop Union 4-3
2 Mendota beat 15 Caruthers 3-1

 

PAG METER DIVISION 5 BOYS FINAL SOCCER RANKINGS

No 1 Mendota Aztecs (21-6-3) (10-0 WSL CHAMPIONS) Division 5 Section Champions

No 2 Farmersville Aztecs (25-6-1) (9-3 ESL CHAMPIONS)

No 3 Riverdale Cowboys (22-6-2) (10-2 WSL)

No 4 Orange Cove Titans (20-8-3) (9-2-1 WSL)

No 5 Parlier Panthers (19-6-1) (8-3-1 WSL)

No 7 Fowler Redcats (20-9) (8-4 WSL)

No 7 Corcoran Panthers (15-10) (8-4 ESL)

No 8 Rosamond Roadrunners (15-7-1) (11-0-1 HDL CHAMPIONS)

No 9 Liberty Ranchos Hawks (9-11) (4-6 NSL)

No 10 Central Valley Christian Cavaliers (8-9) (5-7 CSL)

No 11 Bishop Union Broncos (12-4-2) (10-1-1 HDL)

No 12 Coalinga Horned Toads (11-11) (8-2 WSL)

No 13 Mojave Mustangs (8-11-3) 

No 14 Exeter Monarchs (5-13-1) (4-5-1 CSL)

No 15 Mammoth Huskies (4-8-1)

 

Boys Soccer Division 6 Playoff bracket

Congratulations to the Dos Palos Broncos
Division 6 Section Champions

dpsoccerd6champs2020

Division 6 Section Championship Final
No 3 Dos Palos Broncos beat No 1 Granite Hills Grizzlies 3-1

Semifinal Finals
1 Granite Hills beat 5 Kennedy 4-1
3 Dos Palos beat 2 Fresno Christian 5-0

2nd round Finals
1 Granite Hills beat 8 Bakersfield Christian 11-0
5 Kennedy beat 4 Frazier Mt 3-0
3 Dos Palos beat 6 Firebaugh 1-0
2 Fresno Christian beat 7 Wonderful Prep 7-0
1st round Final
1 Granite Hills Bye
8 Bakersfield Christian beat 9 Kern Valley 4-1
5 Kennedy Bye
4 Frazier Mt Bye

3 Dos Palos Bye
6 Firebaugh Bye
7 Wonderful Prep
2 Fresno Christian Bye
PAG METER DIVISION 6 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Dos Palos Broncos (12-13) (6-4 WSL) Division 6 Section Champions

No 2 Granite Hills Grizzlies (19-5-2) (7-3-2 ESL)

No 3 Fresno Christian Eagles (16-5) (6-0 ESL CHAMPIONS)

No 4 Kennedy Thunderbirds (2-13-1) (0-9-1 SSL)

No 5 Frazier Mt Falcons (11-9-2) (7-4-1 HDL)

No 6 Firebaugh Eagles  (4-20-1) (3-7 WSL)

No 7 Wonderful Prep (4-9) (2-4 ESL)

No 8 Bakersfield Christian Eagles (2-14-1) (0-9-1 SYL)

No 9 Kern Valley Broncs (5-11) (5-7 HDL)

7 comments

Leave a Reply