PAG METER GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS 2020

WELCOME TO THE PAG METER-THE GODFATHER OF LOCAL SPORTS
KEEP THE PAG METER UPDATED ON THE LATEST SCOOP ON YOUR TEAM
With Photos. Player updates….Stats, Highlights.
Email the scoop to pagmeter@yahoo.com
Follow the Pag Meter on twitter @pagmeter Instagram at @pagmeter

 

2019 CHAMPIONS
Central Section Champions SAN LUIS OBISPO TIGERS
Division 2 EDISON TIGERS
Division 3 MISSION OAK HAWKS
Division 4 KINGSBURG VIKINGS (BACK to BACK)
Division 5 WASHINGTON UNION PANTHERS
Division 6 ARVIN BEARS

cngirlssoccerseniors20

CONGRATULATIONS TO THE 2020 CHAMPIONS
Central Section Champions CLOVIS NORTH BRONCOS
Division 2 CENTENNIAL GOLDEN HAWKS 
Division 3 KINGSBURG VIKINGS
Division 4 OROSI CARDINALS
Division 5 FRESNO CHRISTIAN EAGLES
Division 6 ARVIN BEARS

PAG METER FINAL TOP 30 SOCCER RANKINGS

No 1 Clovis North Broncos (22-2-2) (9-1 TRAC CHAMPIONS) CENTRAL SECTION CHAMPIONS

No 2 Clovis Cougars (20-5-5) (7-3 TRAC) DIVISION 2 NORTHERN STATE CHAMPIONS

No 3 Edison Tigers (18-6-1) (9-1 CMAC CHAMPIONS)

No 4 Liberty Patriots (12-5-2) (8-2 SWYL CHAMPIONS)

No 5 Buchanan Bears (18-8-1) (6-4 TRAC)

No 6 Clovis West Golden Eagles (14-10-1) (3-7 TRAC)

No 7 Redwood Rangers (19-4-2) (10-0 WYL CHAMPIONS)

No 8 Stockdale Mustangs (12-7-2) (7-2-1 SWYL)

No 9 Central Grizzlies (15-7-4) (5-5 TRAC)

No 10 Centennial Golden Hawks (18-5-3) (6-3-1 SWYL) DIVISION 2 SECTION CHAMPIONS

No 11 Tulare Union Tribe (23-5-1) (8-1-1 EYL CHAMPIONS)

No 12 Kingsburg Vikings (21-8-2) (12-0 CSL CHAMPIONS) DIVISION 3 SECTION CHAMPIONS. 4-PEAT

No 13 Clovis East T Wolves (12-12-1) (0-10 TRAC)

No 14 Bullard Knights (14-6-3) (7-2-1 CMAC)

No 15 San Luis Obispo Tigers (13-4-4) (9-1 MOUNTAIN CHAMPIONS)

No 16 Arroyo Grande Eagles (16-7-2) (8-2 MOUNTAIN)

No 17 Hanford Bullpups (15-7) (6-4 WYL)

No 18 Sanger Apaches (14-13) (4-6 CMAC)

No 19 Memorial Panthers (15-14-2) (4-5-1 CMAC)

No 20 Templeton Eagles (13-8) (9-3 OCEAN)

No 21 Yosemite Badgers (16-6-1) (9-1 CO-NSL CHAMPIONS)

No 22 Ridgeview Wolf Pack (14-6-2) (9-1 SYL CHAMPIONS)

No 23 Orosi Cardinals (22-2-6) (11-0-1 WSL CHAMPIONS) DIVISION 4 SECTION CHAMPIONS

No 24 East Blades (26-4-2) (8-2 SYL)

No 25 Orcutt Academy Spartans (21-6-2) (10-2 OCEAN CHAMPIONS)

No 26 Sierra Pacific Golden Bears (25-4-2)(12-0 ESL CHAMPIONS)

No 27 Fresno Christian Eagles (22-3)(6-0 ESL CHAMPIONS) DIVISION 5 SECTION CHAMPIONS

No 28 Kerman Lions (24-7)(9-1 CO-NSL CHAMPIONS)

No 29 Arvin Bears (17-5-3) (9-2-1 SYL) Back to back DIVISION 6 SECTION CHAMPIONS

No 30 Frazier Mountain Falcons (17-3-1) (10-1-1 CO-HDL CHAMPIONS)

No 30 Madera Coyotes (9-14-1) (3-7 CMAC)

No 30 Madera South Stallions (12-12-4) (2-8 CMAC)

 

Division 2 Northern State Playoffs

Congratulations to the Clovis Cougars
Northern State Champions

clovisgirlssoccer2020

Northern State Regional Championship Final
Clovis Cougars 2 Leigh Longhorns 0
Semifinal Final
Clovis 3 Maria Carrillo 3 (Cougars win 6-5 in Penalty Kicks
3-3 6-5 PK
Quarterfinal Final
Clovis 4 Folsom 0

 

Girls Soccer Division 1 Playoffs brackets

Congratulations to the Clovis North Broncos
Central Section Champions

cn202girlssoccerchamps

DIVISION 1 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL
No 1 Clovis North Broncos beat No 2 Clovis Cougars 1-0

Semifinal Finals
1 Clovis North beat 5 Liberty 2-0
3 Clovis beat 7 Edison 2-1 in OT

2nd round Finals
1 Clovis North beat 9 Clovis West 1-0
5 Liberty beat 13 Stockdale 4-2
3 Clovis beat 6 Redwood 2-0
7 Edison beat 2 Buchanan 4-1

1st round Finals
1 Clovis North Bye
9 Clovis West beat 8 Bullard in Penalty Kicks
5 Liberty beat 12 Clovis East 2-1
13 Stockdale beat 4 Central 1-0
3 Clovis beat 14 Frontier 1-0
6 Redwood beat 11 Arroyo Grande 3-2
7 Edison beat 10 San Luis Obispo 4-3
2 Buchanan beat 15 Atascadero 2-0

cngirlssoccer20202

PAG METER DIVISION 1 GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Clovis North Broncos (22-2-2) (9-1 TRAC CHAMPIONS) CENTRAL SECTION CHAMPIONS

No 2 Clovis Cougars (20-5-5) (7-3 TRAC) DIVISION 2 NORTHERN STATE CHAMPIONS

No 3 Edison Tigers (18-6-1) (9-1 CMAC CHAMPIONS)

No 4 Liberty Patriots (12-5-2) (8-2 SWYL CHAMPIONS)

No 5 Buchanan Bears (18-8-1) (6-4 TRAC) 

No 6 Clovis West Golden Eagles (14-10-1) (3-7 TRAC)

No 7 Redwood Rangers (19-4-2) (10-0 WYL CHAMPIONS)

No 8 Stockdale Mustangs (12-7-2) (7-2-1 SWYL)

No 9 Central Grizzlies (15-7-4) (5-5 TRAC)

No 10 Clovis East T Wolves (12-12-1) (0-10 TRAC)

No 11 Bullard Knights (14-6-3) (7-2-1 CMAC)

No 12 San Luis Obispo Tigers (13-4-4) (9-1 MOUNTAIN CHAMPIONS)

No 13 Arroyo Grande Eagles (16-7-2) (8-2 MOUNTAIN)

No 14 Frontier Titans (6-12-2) (2-7-1 SWYL)

No 15 Atascadero Greyhounds (7-11-2) (2-8 MOUNTAIN)

 

Girls Soccer Division 2 Playoff bracket

Congratulations to the Centennial Golden Hawks
Division 2 Section Champions

centennial girls soccer2020

Division 2 Section Championship Final
No 1 Centennial Golden Hawks beat No 2 Tulare Union Tribe 1-0

Semifinal Finals
1 Centennial beat 5 Hanford 3-2 OT
2 Tulare Union beat 6 Sanger 4-1

2nd round Finals
1 Centennial beat 8 Madera 1-0
5 Hanford beat 13 St Joseph 3-1
6 Sanger beat 14 Liberty Ranchos 3-0
2 Tulare Union beat 10 Madera South 6-0

1st round Finals
1 Centennial 16 Mission Prep 4-0
8 Madera beat 9 Tulare Western 4-2
5 Hanford beat 12 Righetti High 1-0
13 St Joseph beat 4 Highland 3-0
14 Liberty Ranchos beat 3 Mission Oak 2-1
6 Sanger beat 11 Monache 4-1
10 Madera South beat 7 Bakersfield 2-1
2 Tulare Union beat 15 Garces 3-1

PAG METER DIVISION 2 GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Centennial Golden Hawks (18-5-3) (6-3-1 SWYL) DIVISION 2 SECTION CHAMPIONS

No 2 Tulare Union Tribe (23-5-1) (8-1-1 EYL CHAMPIONS)

No 3 Hanford Bullpups (15-7) (6-4 WYL)

No 4 Sanger Apaches (14-13) (4-6 CMAC)

No 5 Madera Coyotes (9-14-1) (3-7 CMAC)

No 6 Madera South Stallions (12-12-4) (2-8 CMAC)

No 7 St. Joseph Knights (9-11-1) (3-7 MOUNTAIN)

No 8 Liberty Ranchos Hawks (11-12-2) (6-4 NSL)

No 9 Mission Oak Hawks (17-6-3) (7-2-1 EYL)

No 10 Highland Scots (15-6-2) (10-0 SEYL CHAMPIONS)

No 11 Bakersfield Drillers (7-9-2) (4-5-1 SWYL)

No 12 Tulare Western Mustangs (10-11-1) (6-2 EYL)

No 13 Righetti High Warriors (9-13-2) (5-5 MOUNTAIN)

No 14 Monache Marauders (12-9-3) (4-6 EYL)

No 15 El Diamante Miners (8-13-2) (3-6-1 WYL)

No 16 Garces Rams (6-13) (1-9 SWYL)

 

Girls Soccer Division 3 Playoff bracket

Congratulations to the Kingsburg Vikings
4-peat Champions

kingsburgsoccerd32020

DIVISION 3 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL
No 1 Kingsburg Vikings beat No 3 Memorial Panthers 3-0

Semifinal Finals
1 Kingsburg beat 4 Templetion 4-1
3 Memorial beat 7 Yosemite 5-1
2nd round Finals
1 Kingsburg beat 8 Selma 3-1
4 Templeton beat 5 Golden West 2-0
3 Memorial beat 6 Nipomo 1-0
7 Yosemite beat 2 Ridgeview 3-1

1st round Final
1 Kingsburg Bye
8 Selma beat 9 Reedley 2-0
5 Golden West Bye
4 Templeton Bye

3 Memorial Bye
6 Nipomo Bye
7 Yosemite Bye
2 Ridgeview Bye


DIVISION 3 GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Kingsburg Vikings (21-8-2) (12-0 CSL CHAMPIONS) DIVISION 3 SECTION CHAMPIONS. 4 PEAT

No 2 Memorial Panthers (15-14-2) (4-5-1 CMAC)

No 3 Templeton Eagles (13-8) (9-3 OCEAN)

No 4 Yosemite Badgers (16-6-1) (9-1 CONSL CHAMPIONS)

No 5 Ridgeview Wolf Pack (14-6-2) (9-1 SYL CHAMPIONS)

No 6 Nipomo Titans (13-9-2) (7-2 MOUNTAIN)

No 7 Golden West Trailblazers (12-10-1) (7-2-1 WYL)

No 8 Selma Bears (14-10) (6-6 CSL)

No 9 Reedley Pirates (6-16-5) (4-3-3 NYL)

 

 

Girls Soccer Division 4 Playoff bracket

Congratulations to the Orosi Cardinals
Division 4 Section Champions

orosisoccer2020

DIVISION 4 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL
No 3 Orosi Cardinals beat No 4 East Blades 2-1 in Overtime

Semifinal Finals
4 East beat 1 Sierra Pacific 1-0
3 Orosi beat 2 Orcutt Academy 3-1 penalty kicks
2nd round Finals
1 Sierra Pacific beat 8 Wasco 1-0
4 East beat 5 Fowler 2-1
3 Orosi beat 6 Exeter 5-4 in penalty kicks
2 Orcutt Academy beat 7 Bakersfield Christian 3-0

1st round Finals
1 Sierra Pacific beat 16 Tehachapi 3-0
8 Wasco beat 9 McLane 4-2
5 Fowler beat 12 CVC 5-1
4 East beat 13 Santa Maria 4-1

3 Orosi beat 14 Strathmore 3-0
6 Exeter beat 11 Foothill 2-0
7 Bakersfield Christian beat 10 Fresno High 3-1
2 Orcutt Academy beat 15 Dinuba 1-0

 

DIVISION 4 GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Orosi Cardinals (22-2-6) (11-0-1 WSL CHAMPIONS) DIVISION 4 SECTION CHAMPIONS

No 2 East Blades (26-4-2) (8-2 SYL)

No 3 Orcutt Academy Spartans (21-6-2) (10-2 OCEAN CHAMPIONS)

No 4 Sierra Pacific Golden Bears (25-4-2)(12-0 ESL CHAMPIONS)

No 5 Fowler Redcats (20-6-2) (10-1-1 WSL)

No 6 Exeter Monarchs (11-8-1)(7-4-1 CSL)

No 7 Bakersfield Christian Eagles (14-5-2) (7-2-1 SYL)

No 8 Wasco Tigers (18-5-3) (9-0-1 SSL CHAMPIONS)

No 9 Fresno High Warriors (12-9-2) (7-2-1 NYL)

No 10 McLane Highlanders (15-8-4) (6-3-1 NYL)

No 11 Foothill Trojans (11-11-2)(5-4-1 SEYL)

No 12 Central Valley Christian Cavaliers (11-12)(6-6 CSL)

No 13 Santa Maria Saints (6-13-2) (4-4 MOUNTAIN)

No 14 Strathmore Spartans (11-8-1) (6-4-1 ESL)

No 15 Dinuba Emperors (9-11-2)(6-6 CSL)

No 16 Tehachapi Warriors (7-12) (4-6 SYL)

 

 

Girls Soccer Division 5 Playoff bracket

Congratulations to the Fresno Christian Eagles
Division 5 Section Champions

fcgealessoccer2020

DIVISION 5 SECTION CHAMPIONSHIP GAME
No 1 Fresno Christian Eagles beat No 2 Kerman Lions 2-0
Semifinal Finals
1 Fresno Christian beat 4 Roosevelt 2-1
2 Kerman beat 3 Rosamond 2-1
2nd round Finals
1 Fresno Christian beat 9 Mammoth 6-0
4 Roosevelt beat 5 Shafter 2-1
3 Rosamond beat 6 Lindsay 4-2
2 Kerman beat 7 Caruthers 5-0
1st round Finals
1 Fresno Christian Bye
9 Mammoth beat 8 Bishop Union 2-1
5 Shafter beat 12 Coalinga 6-0
4 Roosevelt beat 13 Sierra 7-0

3 Rosamond beat 14 Kern Valley 3-0
6 Lindsay beat 11 Dos Palos 4-0
7 Caruthers beat 10 West 3-1
2 Kerman Bye

 

DIVISION 5 GIRLS SOCCER RANKINGS
No 1 Fresno Christian Eagles (22-3)(6-0 ESL CHAMPIONS) DIVISION 5 SECTION CHAMPIONS

No 2 Kerman Lions (24-7)(9-1 CO-NSL CHAMPIONS)

No 3 Rosamond Roadrunners (18-5-1)(10-1-1 CO-HDL CHAMPIONS)

No 4 Roosevelt Rough Riders (18-7-5) (4-1-1 NYL)

No 5 Shafter Generals (13-5)(8-2 SSL)

No 6 Lindsay Cardinals (14-9-3)(8-2 ESL)

No 7 Caruthers Blue Raiders (15-9-1)(6-3-1 WSL)

No 8 Mammoth Huskies (9-8-1) (0-0 HI LO)

No 9 Bishop Union Broncos (11-7-2)(7-2-1 HDL)

No 10 Kern Valley Broncs (6-6-3) (4-4-3 HDL)

No 11 Coalinga Horned Toads (10-8)(8-1 WSL)

No 12 Dos Palos Broncos (11-14-2)(6-2-1 WSL)

No 13 West Vikings (7-11-5)(2-6-2 SYL)

No 14 Woodlake Tigers (5-18-2)(2-8 ESL)

 

Girls Soccer Division 6 Playoff bracket

Congratulations to the Arvin Bears
Back to back Division 6 Section Champions

arvinsoccergirls2020
DIVISION 6 SECTION CHAMPIONSHIP GAME FINAL
No 2 Arvin Bears beat No 1 Frazier Mt 1-0
Semifinal Finals
1 Frazier Mt beat 5 Mira Monte 1-0
2 Arvin beat 3 Riverdale 2-0

2nd round Finals
1 Frazier Mt beat 8 Summit Charter 3-1
5 Mira Monte beat 4 Orange Cove 1-0
3 Riverdale beat 6 Granite Hills 3-2
2 Arvin beat 7 Kennedy 2-0

1st round Finals
1 Frazier Mt Bye
8 Summit Charter beat 9 Firebaugh 2-1
5 Mira Monte beat 12 Wonderful Prep 8-0
4 Orange Cove beat 13 Tranquility 6-0

3 Riverdale Bye
6 Granite Hills beat 11 Avenal 5-0
7 Kennedy beat 10 Delano 2-1
2 Arvin Bye 


DIVISION 6 GIRLS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Arvin Bears (17-5-3) (9-2-1 SYL) Back to back SECTION CHAMPIONS

No 2 Frazier Mountain Falcons (17-3-1) (10-1-1 CO-HDL CHAMPIONS

No 3 Riverdale Cowboys (11-11-2)(4-7-1 WSL)

No 4 Mira Monte Lions (9-13-2) (3-6-1 SEYL)

No 5 Orange Cove Titans (11-12-2) (3-8-1 WSL)

No 6 Granite Hills Grizzlies (10-14-2) (4-7-1 ESL)

No 7 Kennedy Thunderbirds (7-15)(4-8 SSL)

No 8 Summit Charter (10-7) (4-2 ESL)

No 9 Firebaugh Eagles (8-14) (5-2 WSL)

No 10 Delano Tigers (0-15) (0-6 NSL)

No 11 Avenal Buccaneers (5-14-1)(5-4-1 WSL)

No 12 Wonderful Prep (4-10) (2-4 ESL)

No 13 Tranquility Tigers  (1-23) (1-9 ESL)

8 comments

Leave a Reply