PAG METER GIRLS VOLLEYBALL FINAL RANKINGS 2018

 

BUCHANAN BEARS ARE THE VALLEY CHAMPIONS

Follow the Pag Meter on Twitter @thepagmeter

EMAIL YOUR INFO to the pagmeter@yahoo.com so we can give your team plenty of LOVE! Stat’s, your PHOTOS, Highlights, Standouts…..Pag Meter wants it all.

 

 

 

                                     

image4 (1)

  BUCHANAN BEARS ARE THE VALLEY CHAMPIONS

DIVISION 1 PLAYOFF BRACKET
The CIF and Pag Meter were spot on with each other and the Brackets
1st Round Finals
Top Bracket
No 1 Central Bye
No 9 Clovis beat No 8 Clovis East 3-0

No 5 Clovis West beat No 12 Frontier 3-1
No 4 Graces beat No 13 Mission Prep 3-0

Bottom Bracket
No 3 Liberty Bye
No 6 Bakersfield beat No 11 Clovis North 3-0

No 7 Arroyo Grande beat No 10 Centennial 3-2
No 2 Buchanan Bye

Quarterfinal Finals
No 1 Central Grizzlies beat No 9 Clovis Cougars 3-0
No 4 Garces Rams beat No 5 Clovis West Golden Eagles 3-1
No 2 Liberty Patriots beat No 6 Bakersfield Drillers 3-0
No 2 Buchanan Bears beat No 7 Arroyo Grande Eagles 3-0

 

SEMIFINALS FINAL SCORES

No 1 Central Grizzlies beat No 4 Garces Rams 3-0

No 2 Buchanan Bears beat No 3 Liberty Patriots 3-0

 

VALLEY CHAMPIONSHIP FINAL

No 2 BUCHANAN BEARS Beat No 1 CENTRAL GRIZZLIES 3-1

 

STATE OPEN PLAYOFFS First round finals
No 2 Buchanan Bears beat No 7 Palo Alto Vikings 3-0
No 5 Central Grizzlies beat No 4 James Logan Colts 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 1 First Round Final
No 6 Los Alamitos Griffins beat No 11 Liberty Patriots 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 2 First Round Final
No 7 Garces Rams beat No 10 Polytechnic Panthers 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 2 Quarterfinal Final
No 7 Garces Rams beat No 15 Bishop Montgomery Knights 3-1
STATE OPEN REGIONAL SEMIFINALS SATURDAY

No 5 Central Grizzlies beat No 1 Sacred Heart Cathedral Fightin’ Irish 3-2 (15-12)
No 2 Buchanan Bears bear No 3 Marin Catholic Wildcats 3-0

No 5 Central Grizzlies beat No 2 Buchanan Bears 3-0

No 1 Mater Dei Monarchs beat No 5 Buchanan Bears 3-0

cg

The Central Grizzlies are the Public School State Champions

STATE DIVISION 2 REGIONAL SEMIFINAL Final score
No 6 Quartz Hill Rebels beat No 7 Garces Rams 3-0

PAG METER DIVISION 1 FINALS RANKINGS
No 1 Buchanan Bears (35-8) (9-1 Co-TRAC Champions) VALLEY CHAMPIONS!
No 1 Central Grizzlies (39-6) (9-1 Co-TRAC Champions)
No 3 Liberty Patriots (18-10) (10-0 SWYL Champions)
No 4 Garces Rams (31-10) (6-3 SWYL)
No 5 Clovis West Golden Eagles (23-14) (5-5 TRAC)
No 6 Bakersfield Drillers (22-8) (7-3 SWYL)
No 7 Arroyo Grande Eagles (20-6) (10-2 Mountain Champions)
No 8 Clovis Cougars (22-14) (2-8 TRAC)
No 9 Clovis East T Wolves (24-19) (3-7 TRAC)
No 10 Centennial Golden Hawks (14-23) (3-7 SWYL)
No 11 Clovis North (21-17) (2-8 TRAC)
No 12 Frontier Titans (14-21) (2-8 SWYL)
No 13 Mission Prep Royals (12-16) (4-8 Mountain)
No 14 Stockdale Mustangs (8-26) (1-8 SWYL)
No 15 Paso Robles Bearcats (5-20) (3-9 Mountain)

 

 

DIVISION 2 PLAYOFF BRACKET
 
1st Round Finals
No 1 Exeter beat No 16 Lemoore 3-0
No 8 Redwood beat No 9 CVC 3-2
No 5 San Luis Obispo beat No 12 Tulare Union 3-2
No 4 Templeton beat No 13 Bullard 3-0
No 3 Bakersfield Christian beat No 14 Atascadero 3-0
No 11 Tehachapi beat No 6 Mt Whitney 3-1
No 7 Monache beat No 10 Madera 3-0
No 2 El Diamante beat No 15 Sanger 3-1

Exeter

EXETER MONARCHS ARE THE DIVISION 2 CHAMPIONS

Quarterfinal Finals
No 1 Exeter Monarchs beat No 8 Redwood Rangers 3-2
No 5 San Luis Obispo Tigers beat No 4 Templeton Eagles 3-1
No 3 BC Eagles beat No 11 Tehachapi Warriors 3-1
No 2 El Diamante Miners beat No 7 Monache Marauders 3-2

 

SEMIFINALS FINAL SCORES
No 1 Exeter Monarchs beat No 5 San Luis Obispo Tigers 3-1
No 2 El DIAMANTE MINERS beat No 3 Bakersfield Christian 3-2 (15-13)

 

DIVISION 2 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL

 

BB

No 1 EXETER MONARCHS beat No 2 EL DIAMANTE MINERS 3-2 (15-11)

 

STATE PLAYOFFS DIVISION 2 FIRST ROUND FINALS
No 15 Bishop Montgomery Knights beat No 2 Exeter Monarchs 3-0
No 5 Cypress Centurions beat No 12 El Diamante Miners 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 3 FIRST ROUND FINAL
No 6 Bakersfield Christian Eagles beat No 11 Granada Hills Highlanders 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 3 QUARTERFINAL ROUND FINAL
No 3 El Capitan  Vaqueros beat No 6 Bakersfield Christian Eagles 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 4 FIRST ROUND FINAL
No 1 San Luis Obispo Tigers beat No 16 Villanova Prep Wildcats 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 4 QUARTERFINAL FINAL
No 1 San Luis Obispo Tigers beat No 8 Mira Monte Lions 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 4 SEMIFINAL SCORE
No 1 San Luis Obispo Tigers beat No 4 Nordhoff Rangers 3-1

STATE CHAMPIONSHIP

No 1 San Luis Obispo Tigers beat No 1 Hilmar 3-2 (15-9)

sloo

The SAN LUIS OBISPO TIGERS are the DIVISION 4 STATE CHAMPIONS!

 

PAG METER DIVISION 2 FINAL RANKINGS
No 1 Exeter Monarchs (35-11) (12-0 CSL Champions) DIVISION 2 CHAMPIONS
No 2 El Diamante Miners (28-6) (10-0 WYL Champions)
No 3 Bakersfield Christian Eagles (21-9) (8-0 SYL Champions)
No 4 San Luis Obispo Tigers (25-14) (8-3 Mountain)
No 5 Templeton Eagles (14-6) (9-3 Mountain)
No 6 Monache Monarchs (27-6) (10-0 EYL Champions)
No 7 Redwood Rangers (26-11) (6-4 WYL)
No 8 Tehachapi Warriors (22-8) (8-2 SYL)
No 9 Mt Whitney Pioneers (24-10) (8-2 WYL)
No 10 CVC Cavaliers (15-15) (8-4 CSL)
No 11 Madera Coyotes (22-11)(9-1 CMAC Champions)
No 12 Atascadero Greyhounds (22-13) (5-7 Mountain)
No 13 Tulare Union Tribe (21-16) (7-3 EYL)
No 14 Bullard Knights (17-18) (3-7 CMAC)
No 15 Sanger Apaches (12-25) (4-6 CMAC)
No 16 Lemoore Tigers (14-15) (3-7 WYL)
No 17 Independence Falcons (9-16) (5-5 SYL)
No 18 Hoover Patriots (17-20) (6-3 NYL)
No 19 Golden West Trailblazers (7-22) (2-8 WYL)

 

 

DIVISION 3 PLAYOFF BRACKET

1st round Finals
No 1 Yosemite beat No 16 Woodlake 3-0
No 8 Mission Oak beat No 9 Arvin 3-0
No 5 Tulare Western beat No 12 Nipomo 3-1
No 4 Dinuba beat No 13 Pioneer Valley 3-1
No 3 Righetti High beat No 14 East Bakersfield 3-0
No 6 Memorial beat No 11 Morro Bay 3-0
No 7 Madera South beat No 10 Highland 3-1
No 2 Reedley beat No 15 Sierra 3-0

 

Quarterfinal Finals
No 1 Yosemite Badgers beat No 8 Mission Oak Hawks 3-2
No 4 Dinuba beat No 5 Tulare Western Mustangs 3-1
No 6 Memorial Panthers beat No 3 Righetti Warriors 3-2
No 7 Madera South Stallions beat No 2 Reedley Pirates 3-2

 

Semifinals Final scores
No 1 Yosemite Badgers beat No 4 Dinuba Emperors 3-0
No 7 Madera South Stallions beat No 6 Memorial Panthers 3-0

 

DIVISION 3 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL

image2

No 1 YOSEMITE BADGERS beat No 7 MADERA SOUTH STALLIONS 3-2 (17-15)

STATE PLAYOFFS DIVISION 3 FIRST ROUND FINAL
No 1 Yosemite Badgers beat No 16 Kelseyville Knights 3-1
No 5 Woodland Christian Cardinals beat No 12 Memorial Panthers 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 3 QUARTERFINAL FINAL
No 8 Presentation Panthers beat No 1 Yosemite Badgers 3-1

STATE PLAYOFFS DIVISION 5 QUARTERFINAL FINAL
No 1 Madera South Stallions beat No 8 Oakland Tech Bulldogs 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 5 REGIONAL SEMIFINALS SATURDAY 6pm
No 4 Ripon Indians (24-11 at No 1 Madera South Stallions (24-20)

 

PAG METER DIVISION 3 FINAL RANKINGS
No 1 Yosemite Badgers (38-10) (10-0 NSL Champions) DIVISION 3 CHAMPIONS
No 2 Madera South Stallions (24-20) (5-5 CMAC)
No 3 Memorial Panthers (16-22) (6-4 CMAC)
No 4 Dinuba Emperors (22-11) (6-6 CSL)
No 5  Reedley Pirates (32-5) (10-0 NYL Champions)
No 6 Mission Oak Hawks (13-20) (5-4 EYL)
No 7 Righetti High Warriors (16-16) (2-10 Mountain)
No 8 Tulare Western Mustangs (18-12) (5-5 EYL)
No 9 Arvin Bears (21-15) (9-3 SSL)
No 10 Chavez Titans (18-12) (10-2 SSL)
No 11 Morro Bay Pirates (11-16) (9-1 Ocean Champions)
No 12 Nipomo Titans (13-10) (8-2 Mountain)
No 13 Sierra Chieftains (11-14) (2-7 NSL)
No 13 East Blades (15-17) (7-3 SEYL)
No 15 Pioneers Valley Panthers (13-10) (7-3 Mountain)
No 16 Highland Scots (21-12) (7-3 SYL)
No 17 Hanford West Huskies (11-20) (3-9 CSL)
No 18 Woodlake Tigers (16-13) (10-2 ESL)
No 19 Minarets Mustangs (14-12) (11-1 Co-WSL Champions)
No 20 Orcutt Academy Spartans (18-12) (2-8 Ocean)
No 21 Ridgeview Wolf Pack (16-14) (5-5 SYL)
No 22 Edison Tigers (8-13) (2-7 CMAC)
No 23 St Joseph Knights (9-21) (3-6 Ocean)
No 24 Sunnyside Wildcats (12-16) (5-5 NYL)
No 26 North Stars (6-22) (2-7 SEYL)
DIVISION 4 PLAYOFF BRACKET
1st round Finals
No 1 Mira Monte Beat No 16 Orange Cove 3-0
No 8 Bishop Union beat No 9 Mendota 3-0
No 5 Porterville beat No 12 McFarland 3-1
No 4 Immanuel beat No 13 Fresno High 3-0
No 3 Chowchilla beat No 14 Dos Palos 3-0
No 6 Strathmore beat No 11 Taft 3-0
No 7 Liberty Madera beat No 10 Coalinga 3-1
No 2 Kingsburg beat No 15 Fowler 3-0

 

 

Quarterfinal Finals
No 1 Mira Monte Lions beats No 8 Bishop Union Broncos 3-0
No 4 Immanuel Eagles beat No 5 Porterville Panthers 3-0
No 3 Chowchilla Tribe beat No 6 Strathmore Spartans 3-0
No 2 Kingsburg Vikings beat No 7 Liberty Madera Hawks 3-0

 

Semifinals Final scores
4 Immanuel Eagles beat 1 Mira Monte Lions 3-1
3 Chowchilla Tribe beat 2 Kingsburg Vikings 3-0

 

DIVISION 4 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL

No 3 CHOWCHILLA TRIBE beat No 4 IMMANUEL EAGLES 3-2 (15-11)

 

STATE PLAYOFFS DIVISION 4 FIRST ROUND FINALS
No 4 Nordhoff Rangers beat No 13 Immanuel Eagles 3-0
No 8 Mira Monte Lions beat No 9 Rancho Christian Eagles 3-1

STATE PLAYOFFS DIVISION 4 QUARTERFINAL FINAL
No 1 San Luis Obispo Tigers beat No 8 Mira Monte Lions 3-0
STATE PLAYOFFS DIVISION 5 QUARTERFINAL FINAL
No 7 Vacaville Falcons beat No 2 Chowchilla Tribe 3-1

PAG METER DIVISION 4 FINAL RANKINGS
No 1 Chowchilla Tribe (26-8) (6-3 CSL)
No 2 Immanuel Eagles (16-22) (5-7 CSL)

No 3 Mira Monte Lions (32-6) (10-0 SEYL Champions)
No 4 Kingsburg Vikings (25-14) (8-4 CSL)
No 5 Strathmore Spartans (15-5) (11-1 ESL Champions)
No 6 Porterville Panthers (16-18) (1-9 EYL)
No 7 Liberty Madera Hawks (14-15) (3-6 NSL)
No 8 Bishop Union Broncos (19-14) (10-2 HDL)
No 9 Mendota Aztecs (23-8) (9-1 WSL Co-Champions)
No 10 Coalinga Horned Toads (19-8) (9-1 Co-WSL Champions)
No 11 Taft Warriors (14-17) (6-6 SSL)
No 12 McFarland Cougars (9-15) (5-7 SSL)
No 13 Dos Palos Broncos (13-18) (6-4 WSL)
No 14 Fresno High Warriors (7-19) (3-7 NYL)
No 15 Fowler Redcats (10-15) (7-5 WSL)
No 16 Orange Cove Titans (6-14) (5-5 WSL)

 

 

DIVISION 5 PLAYOFF BRACKET
1st Round Finals
No 1 Washington Union beat No 16 Caruthers 3-0
No 8 Kerman beat No 9 Kerman 3-0
No 5 Cal City beat No 12 Baker 3-0
No 4 Sierra Pacific beat No 13 Immanuel Christian 3-0
No 14 Selma beat No 3 Orosi 3-0
No 6 Kings Christian beat No 11 Kennedy 3-0
No 7 Delano beat No 10 Rosamond 3-0
No 2 Frazier Mt beat No 15 Trona 3-0

 

Quarterfinal Finals
No 1 Washington Union Panthers beat No 8 Kerman Lions 3-0
No 4 Sierra Pacific Golden Bears beat No 5 Cal City Ravens 3-0
No 14 Selma Bears beat No 6 Kings Christian Crusaders 3-0
No 2 Frazier Mt Falcons beat No 7 Delano Tigers 3-0

 

Semifinals Final scores
No 1 Washington Union Panthers beat No 4 Sierra Pacific Golden Bears 3-1
No 14 Selma Bears beat No 2 Frazier Mt Falcons 3-1

 

DIVISION 5 SECTION CHAMPIONSHIP FINAL

image1 (2)

 

No 14 WASHINGTON UNION PANTHERS beat No 14 SELMA BEARS 3-1

STATE PLAYOFFS DIVISION 5 FINALS
No 3 Washington Union Panthers beat No 14 Le Grand Bulldogs 3-1
No 9 Selma Bears (12-24) beat La Puente Warriors (12-11) 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 5 QUARTERFINAL FINALS
No 3 Washington Union Panthers beat No 6 Escalon Falcons 3-0
No 1 El Camino Conquistadors beat No 9 Selma Bears 3-0

STATE PLAYOFFS DIVISION 5 REGIONAL SEMIFINAL FINAL
No 3 Washington Union Panthers Beat No 7 Vacaville Christian Falcons 3-1

STATE REGIONAL CHAMPIONSHIP 

No 3 Washington Union Panthers beat Ripon Indians 3-2 (16-14)

STATE CHAMPIONSHIP FINAL

No 3 Washington Union Panthers beat El Camino Real Conquistadors 3-0

w

 

THE WASHINGTON UNION PANTHERS ARE THE DIVISION 5 STATE CHAMPIONS

PAG METER DIVISION 5 RANKINGS
No 1 Washington Union Panthers (37-8) (6-3 NSL)
No 2 Selma Bears (13-24) (0-12 CSL)
No 3 Sierra Pacific Golden Bears (22-15) (9-3 ESL)
No 4 Frazier Mt Falcons (28-9) (12-0 HDL Champions)
No 5 Delano Tigers (9-17) (1-8 EYL)
No 6 Cal City Ravens (17-15) (8-4 HDL)
No 7 Kerman Lions (10-24) (0-8 NSL)
No 8 Kings Christian Crusaders (20-5) (14-1 ESL)
No 9 Orosi Cardinals (23-6) (11-1 Co-WSL Champions)
No 10 Kennedy Thunderbirds (16-15) (5-7 SSL)
No 11 Rosamond Roadrunners (13-11) (6-6 HDL)
No 12 Fresno Christian Eagles (18-8) (13-2 WSL)
No 13 Trona Tornadoes (13-10) (4-6 Hi Lo)
No 14 Firebaugh Eagles (8-16) (3-5 WSL)
No 15 Caruthers Blue Raiders (10-23) (4-6 WSL)
No 16 Baker Braves (12-7) (8-2 Hi Lo)

 

Leave a Reply