PAG METER BOYS SOCCER RANKINGS

 

20180224_165957

            The Valley Champion SUNNYSIDE WILDCATS

Follow the Pag Meter on Twitter @thepagmeter

EMAIL YOUR GAME STATS to the pagmeter@yahoo.com so we can give your team plenty of LOVE! Stat’s, your PHOTOS, Highlights, Standouts…..

PAG METER TOP 30 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS COMING SOON

Division 1 Playoff bracket

Pag Meter and the CIF almost agreed with division 1
1st round Finals
Top Bracket
No 1 Clovis Bye
No 8 Sunnyside beat No 9 Golden Valley 2-0
No 5 Bullard beat No 12 Clovis West 2-1

No 13 Golden West beat No 4 Ridgeview in PK 
Bottom Bracket
No 3 South beat No 14 Clovis East 4-1
No 6 Buchanan beat No 11 Liberty 3-1

No 7 Central beat No 10 Centennial 3-1
No 2 Clovis North Bye

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 8 Sunnyside beat No 1 Clovis 2-1
No 5 Bullard beat No 13 Golden West 4-0

Bottom Bracket
No 6 Buchanan beat No 3 South 3-1
No 2 Clovis North beat No 7 Central 1-0

Semifinals Results

No 8 Sunnyside beat No 5 Bullard in PK 5-4

No 6 Buchanan at No 2 Clovis North beat No 6 Buchanan 2-0

The Valley Championship Final

No 8 Sunnyside beat No 2 Clovis North 2-1 in overtime

DIVISION 1 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Sunnyside Wildcats (19-4-2) (10-0 NYL Champions)
No 2 Clovis Cougars (23-2-3) (9-1 CO-TRAC Champions)
No 3 Clovis North Broncos (20-4-2) (9-1 CO-TRAC Champions)
No 4 Bullard Knights (16-7-1) (7-2-1 CMAC Champions)
No 5 Buchanan Bears (15-10) (5-5 TRAC)
No 6 Central Grizzlies (14-8-4) (4-6 TRAC)
No 7 South Rebels (23-5-3) (7-1 SEYL) 
No 8 Ridgeview Wolf Pack (14-6-2) (8-2 CO-SYL Champions
No 9 Golden Valley Bulldogs (12-7-4) (8-2 SYL)
No 10 Clovis West Golden Eagles (10-11) (2-8 TRAC)
No 11 Centennial Golden Hawks (14-9-3) (9-1 SWYL Champions)
No 12 Liberty Patriots (11-8-2) (7-3 SWYL)
No 13 Clovis East T Wolves (8-10-4) (1-9 TRAC)
No 14 Golden West Trailblazers (10-9-2) (6-6 WYL)
No 15 West Vikings (10-13-1) (2-6-1 SYL) Will not enter the tournament 
No 16 Bakersfield Drillers (5-15-6) (0-7-2 SWYL) Will not enter the tournament 

 

Division 2 Playoff bracket

Pag Meter and the CIF were almost spot on in division 2
1st round Finals
Top Bracket
No 1 El Diamante Bye
No 8 Tulare Western beat No 9 East Bakersfield 4-3 

No 5 Reedley Bye
No 4 Dinuba Bye

Bottom Bracket
No 3 Selma Bye
No 6 Edison beat No 11 Frontier 2-0

No 7 Sanger beat No 10 Stockdale 3-0
No 2 Redwood Bye

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 8 Tulare Western beat No 1 El Diamante 3-1
No 5 Reedley beat No 4 Dinuba in PK 11-10 

Dinuba won on Feb 14 in PK but the Refs blundered and did not to two-5 minute overtime. They had to come back and replay the Overtime and it went to PK.  Reedley 11 Dinuba 10 in Pks in the resumed game. No one scored in two 5 minutes OTs. Reedley hosts Tulare Western in the semifinals. I feel real bad for the Emperors. It’s just not right.

Bottom Bracket
No 6 Edison beat No 3 Selma 4-1 
No 2 Redwood beat No 7 Sanger 1-0

Semifinal Results

No 5 Reedley beat No 8 Tulare Western 3-2

No 2 Redwood beat No 6 Edison 4-0

Division 2 Section Championship Final

No 5 Reedley beat No 2 Redwood 5-4 in PK

Screenshot_20180224-123952

The Reedley Pirates are the Division 2 Section Champions

DIVISION 2 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Reedley Pirates (14-8-4) (6-4 NYL)
No 2 Redwood Rangers (17-6-2) (9-3 WYL)
No 3 El Diamante Miners (21-4) (11-1 WYL Champions)
No 4 Dinuba Emperors (13-7-2) (8-2 CSL)
No 5 Edison Tigers (10-10-1) (6-3-1 CMAC)
No 6 Tulare Western (10-11-3) (5-5 EYL)
No 7 Selma Bears (18-5-3) (9-1 CSL Champions)
No 8 Sanger Apaches (12-11-4) (3-5-2 CMAC)
No 9 East Bakersfield Blades (12-12-3) (5-4-1 SYL)
No 10 Stockdale (6-9-4) (3-5-2 SWYL)
No 11 Monache Marauders (5-15-6) (2-7-1 EYL) Will not enter the tournament
No 12 Madera Coyotes (2-16-2) (0-9-1 CMAC) Will not enter the tournament
No 13 Frontier Titans (5-14-3) (2-6-1 SWYL)

Division 3 Playoff bracket

Pag Meter and the CIF were almost spot on
1st round Finals
Top Bracket
No 1 Washington Union Bye
No 9 McLane beat No 8 Lemoore 1-0

No 12 Fresno High beat No 5 Memorial 1-0
No 4 Tulare Union beat No 13 Mt Whitney 4-3

No 3 Porterville Bye
No 6 Wasco beat No 11 Highland in PK

No 7 Madera South beat No 10 Roosevelt 1-0
No 2 Mission Oak Bye

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 1 Washington Union beat No 9 McLane 1-0
No 4 Tulare Union beat No 12 Fresno High 1-0

Bottom Bracket
No 3 Wasco beat No 6 Porterville 2-1
No 2 Mission Oak beat No 7 Madera South 1-0

Semifinals on Tuesday

No 1 Washington Union beat No 4 Tulare Union 1-0

No 2 Mission Oak beat No 3 Wasco 1-0

Division 3 Section Championship Final

No 1 Washington Union beat No 2 Mission Oak 2-1

Screenshot_20180224-124624

The Washington Union Panthers are the Division 3 Section Champions

DIVISION 3 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Washington Union Panthers (28-1) (10-0 NSL Champions)
No 2 Mission Oak Hawks (17-5-3) (8-1-1 EYL Champions)
No 3 Wasco Tigers (19-5-4) (9-1-2 SSL Champions)
No 4 Tulare Union Tribe (17-6-6) (4-3-3 EYL)
No 5 Porterville Panthers (16-8-2) (7-2-1 EYL) 
No 6 Madera South Stallions (14-10-2) (6-4 CMAC) 
No 7 Memorial Panthers (14-9-1) (5-4-1 CMAC) 
No 8 McLane Highlanders (11-11-1) (5-4-1 NYL)
No 9 Lemoore Tigers (14-7-4) (7-4-1 WYL)
No 10 Roosevelt Rough Riders (14-14-2) (6-4 NYL)
No 11 Independence Falcons (4-11-7) (1-6-2 SYL) Will not enter the tournament
No 12 Mt. Whitney Pioneers (7-11-2) (6-5-1 WYL)
No 13 Highland Scots (4-11-4) (2-4-1 SEYL)
No 14 Fresno High Warriors (2-13-2) (0-8-2 NYL)

 

 

Division 4 Playoff bracket

Pag Meter and CIF almost agreed with Division 4
1st round Final
Top Bracket
No 1 Lindsay Bye
No 9 Kerman beat No 8 Yosemite 2-1

No 5 Orosi beat No 12 Woodlake 4-2
No 4 Parlier beat No 13 Hoover 2-0

Bottom Bracket

No 3 Arvin beat No 14 Delano 4-0
No 6 McFarland beat No 11 Foothill 4-1

No 7 Shafter beat No 10 Tehachapi 5-0
No Mira Monte Bye

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 1 Lindsay beat No 9 Kerman 7-2
No 5 Orosi beat No 4 Parlier 2-1

Bottom Bracket
No 3 Arvin beat No 6 McFarland in OT 1-0
No 2 Mira Monte beat No 7 Shafter 2-1

Semifinals Results

No 1 Lindsay beat No 5 Orosi 5-0

No 2 Mira Monte beat No 3 Arvin 4-1

Division 4 Section Championship Final

No 2 Mira Monte beat No 1 Lindsay 1-0

Screenshot_20180224-124810

The Mira Monte Lions are the Division 4 Section Champions

DIVISION 4 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Mira Monte Lions (24-2-4) (7-1 CO-SEYL Champion)
No 2 Lindsay Cardinals (24-2-2) (9-1 E SEQ Champions)
No 3 Arvin Bears (17-4-3) (10-2 SYL)
No 4 Orosi Cardinals (16-10-4) (8-0-2 E Sierra Champions)
No 5 McFarland Cougars (14-4-8) (6-2-2 E Sierra)
No 6 Parlier Panthers (13-4-3) (5-2-2 W SEQ)
No 7 Shafter Generals (13-11-3) (6-6 S SEQ)
No 8 Kerman Lions (11-12-1) (5-5 NSL)
No 9 Yosemite Badgers (11-8) (6-4 NSL)
No 10 Tehachapi Warriors (8-14-2) (3-7 S SEQ)
No 11 Woodlake Tigers (11-15-2) (5-5 E SEQ)
No 12 Foothill Trojans (6-14-2) (2-5-1 SEYL)
No 13 Hoover Patriots (5-14-4) (1-8-1 NYL)
No 14 Delano Tigers (4-17) (1-9 EYL)
No 15 Kingsburg Vikings (5-16) (2-8 CSL) Will not enter the tournament
No 16 Hanford Bullpups (2-18-1) (1-11 WYL) Will not enter the tournament
No 17 Chowchilla Tribe (3-19) (1-9 NSL) Will not enter the tournament
No 18 North Stars (2-15-1) (0-7 SEYL) Will not enter the tournament

 

Division 5 Playoff bracket
Pag Meter and CIF almost agreed with Division 5
1st round Finals
Top Bracket
No 1 Riverdale Bye
No 8 Coalinga beat No 9 Bishop Union 5-2

No 5 Fowler beat No 12 Avenal 2-1
No 4 Mendota beat No 13 Sierra 6-0

Bottom Bracket

No 3 Chavez  beat No 14 Caruthers 5-1
No 11 Rosamond beat No 6 Farmersville in PK

No 7 Liberty Madera beat No 10 Corcoran 5-1
No 2 Garces

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 1 Riverdale beat No 8 Coalinga 7-0
No 4 Mendota beat No 5 Fowler 4-3

Bottom Bracket
No 3 Chavez beat No 11 Rosamond 5-0
No 2 Garces beat No 7 Liberty Madera 4-1

Semifinals Results

No 4 Mendota beat No 1 Riverdale 2-1 

No 3 Chavez beat No 2 Garces 1-0

Division 5 Section Championship Final

No 3 Chavez beat No 4 Mendota 4-1

The Chavez Titans are the Division 5 Section Champions!

DIVISION 5 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS

No 1 Chavez (13-7-4) (6-5-1 S SEQ)
No 2 Mendota Aztecs (14-10-4) (6-4 W Sierra)
No 3 Riverdale Cowboys (19-2-2) (9-0-1 W SEQ Champions)
No 4 Garces Rams (15-7-3) (5-4-1 SWYL)
No 5 Fowler Redcats (11-11-5) (6-3-1 W SEQ)
No 6 Farmersville Aztecs (11-8-6) (6-2-2 E Sierra) Beat Liberty Madera twice
No 7 Liberty Madera Hawks (11-12-3) (5-4-1 NSL)
No 8 Coalinga Horned Toads (12-13-2) (5-4-1 W Sierra)
No 9 Avenal Buccaneers (7-13-3) (1-7-2 W Sierra)
No 10 Bishop Union Broncos (11-6-2) (9-0-1 HDL Champions)
No 11 Rosamond Roadrunners (14-10-3) (8-1-1 HDL)
No 12 Corcoran Panthers (13-14-1) (5-5 E SEQ)
No 13 Sierra Chieftains (8-14-1) (2-7-1 HDL)
No 14 Caruthers Blue Raiders (5-17) (4-5 W SEQ)
No 15 Taft Wildcats (8-17) (4-8 S SEQ) Will not enter the tournament
No 16 Kennedy Thunderbirds (2-13-1) (2-9-1 S SEQ) Will not enter the tournament
No 17 Hanford West Huskies (2-21) (1-11 WYL) Will not enter the tournament
No 18 Desert Scorpions (6-14) (2-8 HDL) Will not enter the tournament

 

Division 6 Playoff bracket
Pag Meter and CIF almost agreed with Division 6
1st round Finals
Top Bracket
No 1 Strathmore Bye
No 8 Frazier Mt beat No 9 Bakersfield Christian in PK

No 5 CVC Bye
No 4 Firebaugh

Bottom Bracket
No 3 Exeter Bye
No 6 Tranquility Bye

No 7 Orange Cove beat No 10 Wonderful College 4-2
No 2 Dos Palos Bye

Quaterfinal Results
Thursday
Top Bracket
No 1 Strathmore beat No 8 Frazier Mt 5-0
No 4 Firebaugh beat No 5 CVC 2-0

Bottom Bracket
No 3 Exeter beat No 6 Tranquility 2-1
No 7 Orange Cove beat No 2 Dos Palos 3-1 

Semifinals Results

No 1 Strathmore beat No 4 Firebaugh 2-1

No 7 Orange Cove beat No 3 Exeter 2-1

Division 6 Section Championship

No 7 Orange Cove beat No 1 Strathmore in PK

The Orange Cove Titans are the Division 6 Section Champions

DIVISION 6 BOYS SOCCER FINAL RANKINGS
No 1 Orange Cove Titans (11-12-5) (4-4-2 E Sierra) 
No 2 Strathmore Spartans (13-10-1) (8-2 E SEQ)
No 3 Firebaugh Eagles (10-11) (6-4 W Sierra)
No 4 Exeter Monarchs (8-10-3) (6-4 NSL)
No 5 Dos Palos Broncos (12-4-3) (6-3-1 NSL Champions)
No 6 Tranquillity Tigers (7-13) (4-6 W Sierra)
No 7 Central Valley Christian Cavaliers (8-10-1) (5-5 CSL)
No 8 Frazier Mountain Falcons (10-5) (6-4 HDL)
No 9 Bakersfield Christian Eagles (4-15-2) (3-9 S SEQ)
No 10 Wonderful College Prep Wolves (6-13-1) (1-8 E Sierra)
No 11 Fresno Christian Eagles (3-14) (0-10 W SEQ) Will not enter the tournament
No 12 Sierra Pacific Golden Bears (4-14) (1-9 E SEQ) Will not enter the tournament
No 13 Granite Hills Grizzlies (5-16-1) (2-8 E SEQ) Will not enter the tournament
No 14 Minarets Mustangs (5-15) (3-7 W SEQ) Will not enter the tournament
No 15 California City Ravens (6-15) (4-6 HDL) Will not enter the tournament
No 16 Kern Valley Broncs (1-15) (0-10 HDL) Will not enter the tournament
No 17 Immanuel Eagles (0-15) (0-10 CSL) Will not enter the tournament

 

 

 

Leave a Reply