PAG METER GIRLS SOCCER RANKINGS 2020

WELCOME TO THE PAG METER-THE GODFATHER OF LOCAL SPORTS
KEEP THE PAG METER UPDATED ON THE LATEST SCOOP ON YOUR TEAM
With Photos. Player updates….Stats, Highlights.
Email the scoop to pagmeter@yahoo.com
Follow the Pag Meter on twitter @pagmeter Instagram at @pagmeter

soccergls19

2019 DEFENDING CHAMPIONS
Central Section Champions SAN LUIS OBISPO TIGERS
Division 2 EDISON TIGERS
Division 3 MISSION OAK HAWKS
Division 4 KINGSBURG VIKINGS (BACK to BACK)
Division 5 WASHINGTON UNION PANTHERS
Division 6 ARVIN BEARS

Girls Soccer Division 1 Playoffs brackets
1st round Wednesday
1 Clovis North Bye
9 Clovis West at 8 Bullard
12 Clovis East at 5 Liberty
13 Stockdale at 4 Central
14 Frontier at 3 Clovis
11 Arroyo Grande at 6 Redwood
10 San Luis Obispo at 7 Edison
15 Atascadero at 2 Buchanan

PAG METER DIVISION 1 GIRLS SOCCER RANKINGS

No 1 Clovis North Broncos (19-1-2) (9-1 TRAC CHAMPIONS)

No 2 Clovis Cougars (14-6-5) (7-3 TRAC)

No 3 Buchanan Bears (17-7-1) (6-4 TRAC)

No 4 Central Grizzlies (15-6-4) (5-5 TRAC)

No 5 Redwood Rangers (18-3-2) (10-0 WYL CHAMPIONS)

No 6 Liberty Patriots (10-4-2) (8-2 SWYL CHAMPIONS)

No 7 Clovis West Golden Eagles (13-9-1) (3-7 TRAC)

No 8 Clovis East T Wolves (12-11-1) (0-10 TRAC)

No 9 Edison Tigers (16-5-1) (9-1 CMAC CHAMPIONS)

No 10 Bullard Knights (14-5-2) (7-2-1 CMAC)

No 11 Stockdale Mustangs (11-6-2) (7-2-1 SWYL)

No 12 San Luis Obispo Tigers (13-3-4) (9-1 MOUNTAIN CHAMPIONS)

No 13 Arroyo Grande Eagles (16-6-2) (8-2 MOUNTAIN)

No 14 Frontier Titans (6-11-2) (2-7-1 SWYL)

No 15 Atascadero Greyhounds (7-11-2) (2-8 MOUNTAIN)

 

Girls Soccer Division 2 Playoff bracket
1st round Wednesday
16 Mission Prep at 1 Centennial
9 Tulare Western at 8 Madera
12 Righetti High at 5 Hanford
13 St Joseph at 4 Highland
14 Liberty Ranchos at 3 Mission Oak
11 Monache at 6 Sanger
10 Madera South at 7 Bakersfield
15 Garces at Tulare Union

PAG METER DIVISION 2 GIRLS SOCCER RANKINGS
No 1 Centennial Golden Hawks (14-4-3) (6-3-1 SWYL)

No 2 Tulare Union Tribe (20-4-1) (8-1-1 EYL CHAMPIONS)

No 3 Mission Oak Hawks (17-5-3) (7-2-1 EYL)

No 4 Highland Scots (16-5-2) (10-0 SEYL CHAMPIONS)

No 5 Hanford Bullpups (13-6) (6-4 WYL)

No 6 Sanger Apaches (12-12) (4-6 CMAC)

No 7 Bakersfield Drillers (8-8-2) (4-5-1 SWYL)

No 8 Madera Coyotes (8-13-1) (3-7 CMAC)

No 9 Tulare Western Mustangs (10-10-1) (6-2 EYL)

No 10 Madera South Stallions (11-11-4) (2-8 CMAC)

No 11 Righetti High Warriors (9-11-2) (5-5 MOUNTAIN)

No 12 Monache Marauders (12-8-3) (4-6 EYL)

No 13 St. Joseph Knights (8-11-1) (3-7 MOUNTAIN)

No 14 El Diamante Miners (8-13-2) (3-6-1 WYL)

No 15 Garces Rams (6-12) (1-9 SWYL)

No 16 Liberty Ranchos Hawks (10-11-2) (6-4 NSL)

 

Girls Soccer Division 3 Playoff bracket
1st round Wednesday
1 Kingsburg Bye
8 Selma at 9 Reedley (Selma has no stadium)
5 Golden West Bye
4 Templeton Bye

3 Memorial Bye
6 Nipomo Bye
7 Yosemite Bye
2 Ridgeview Bye
DIVISION 3 GIRLS SOCCER RANKINGS

No 1 Kingsburg Vikings (17-7-2) (12-0 CSL CHAMPIONS)

No 2 Ridgeview Wolf Pack (14-5-2) (9-1 SYL CHAMPIONS)

No 3 Memorial Panthers (13-13-2) (4-5=1 CMAC)

No 4 Nipomo Titans (13-8-2) (7-2 MOUNTAIN)

No 5 Templeton Eagles (12-7) (9-3 OCEAN)

No 6 Golden West Trailblazers (12-9-1) (7-2-1 WYL)

No 7 Yosemite Badgers (15-5-1) (9-1 CONSL CHAMPIONS)

No 8 Selma Bears (13-9) (6-6 CSL)

No 9 Reedley Pirates (6-15-5) (4-3-3 NYL)

 

 

Girls Soccer Division 4 Playoff bracket
1st round Wednesday
16 Tehachapi at 1 Sierra Pacific
9 McLane at 8 Wasco
12 CVC at 5 Fowler
13 Santa Maria at 4 East
14 Strathmore at 3 Orosi
11 Foothill at 6 Exeter
10 Fresno at 7 Bakersfield Christian
15 Dinuba at 2 Orcutt Academy

DIVISION 4 GIRLS SOCCER RANKINGS

No 1 Orcutt Academy Spartans (19-5-2) (10-2 OCEAN CHAMPIONS)

No 2 Sierra Pacific Golden Bears (23-3-2)(12-0 ESL CHAMPIONS)

No 3 Orosi Cardinals (18-1-6) (11-0-1 WSL CHAMPIONS)

No 4 East Blades (23-3-2) (8-2 SYL)

No 5 Fowler Redcats (20-5-2) (10-1-1 WSL)

No 6 Exeter Monarchs (10-7-1)(7-4-1 CSL)

No 7 Bakersfield Christian Eagles (13-4-2) (7-2-1 SYL)

No 8 Wasco Tigers (16-5-3) (9-0-1 SSL CHAMPIONS)

No 9 Fresno High Warriors (12-8-2) (7-2-1 NYL)

No 10 McLane Highlanders (15-7-4) (6-3-1 NYL)

No 11 Foothill Trojans (11-10-2)(5-4-1 SEYL)

No 12 Central Valley Christian Cavaliers (11-12)(6-6 CSL)

No 13 Santa Maria Saints (6-13-2) (4-4 MOUNTAIN)

No 14 Strathmore Spartans (11-8-1) (6-4-1 ESL)

No 15 Dinuba Emperors (9-11-2)(6-6 CSL)

No 16 Tehachapi Warriors (7-12) (4-6 SYL)

 

 

Girls Soccer Division 5 Playoff bracket
1st round Wednesday
1 Fresno Christian Bye
9 Mammoth at 8 Bishop Union
12 Coalinga at 5 Shafter
13 Sierra at 4 Roosevelt

14 Kern Valley at 3 Rosamond
11 Dos Palos at 6 Lindsay
10 West at 7 Caruthers
2 Kerman Bye
DIVISION 5 GIRLS SOCCER RANKINGS
No 1 Fresno Christian Eagles (19-2)(6-0 ESL CHAMPIONS)

No 2 Kerman Lions (22-6)(9-1 CO-NSL CHAMPIONS)

No 3 Rosamond Roadrunners (16-4-1)(10-1-1 CO-HDL CHAMPIONS)

No 4 Roosevelt Rough Riders (15-5-5) (4-1-1 NYL)

No 5 Shafter Generals (10-4)(6-2 SSL)

No 6 Lindsay Cardinals (11-8-3)(8-2 ESL)

No 7 Caruthers Blue Raiders (13-7-1)(6-3-1 WSL)

No 8 Bishop Union Broncos (10-5-2)(7-2-1 HDL)

No 9 Kern Valley Broncs (6-4-3) (4-4-3 HDL)

No 10 Coalinga Horned Toads (7-9)(8-1 WSL)

No 11 Dos Palos Broncos (10-13-2)(6-2-1 WSL)

No 12 Mammoth Huskies (7-7-1) (0-0 HI LO)

No 13 West Vikings (6-9-5)(1-5-2 SYL)

No 14 Woodlake Tigers (4-17-2)(2-8 ESL)

 

Girls Soccer Division 6 Playoff bracket
1st round Wednesday
1 Frazier Mt Bye
9 Firebaugh at 8 Summit Charter
12 Wonderful Prep at 5 Mira Monte
13 Tranquility at 4 Orange Cove

3 Riverdale Bye
11 Avenal at 6 Granite Hills
10 Delano at 7 Kennedy
2 Arvin Bye
DIVISION 6 GIRLS SOCCER RANKINGS

No 1 Frazier Mountain Falcons (15-2-1) (10-1-1 CO-HDL CHAMPIONS

No 2 Arvin Bears (14-4-3) (9-2-1 SYL)

No 3 Riverdale Cowboys (10-10-2)(4-7-1 WSL)

No 4 Orange Cove Titans (10-11-2) (3-8-1 WSL)

No 5 Mira Monte Lions (7-12-2) (3-6-1 SEYL)

No 6 Granite Hills Grizzlies (9-13-2) (4-7-1 ESL)

No 7 Kennedy Thunderbirds (6-13)(4-7 SSL)

No 8 Summit Charter (9-6) (4-2 ESL)

No 9 Firebaugh Eagles (8-13) (5-2 WSL)

No 10 Delano Tigers (0-14) (0-6 NSL)

No 11 Avenal Buccaneers (5-13-1)(5-4-1 WSL)

No 12 Wonderful Prep (4-9) (2-4 ESL)

No 13 Tranquility Tigers  (1-22) (1-9 ESL)

8 comments

Leave a Reply