PAG METER GIRLS VOLLEYBALL RANKINGS 2018

Central VB

CENTRAL GRIZZLES ARE THE DEFENDING VALLEY CHAMPIONS

Follow the Pag Meter on Twitter @thepagmeter

EMAIL YOUR INFO to the pagmeter@yahoo.com so we can give your team plenty of LOVE! Stat’s, your PHOTOS, Highlights, Standouts…..Pag Meter wants it all.

Grizz VB

CWVB

                                        CLOVIS WEST GOLDEN EAGLES

DIVISION 1 PLAYOFF BRACKET
The CIF and Pag Meter were spot on with each other and the Brackets
1st Round games Thursday 7pm
Top Bracket
No 1 Central Bye
No 9 Clovis at No 8 Clovis East

No 12 Frontier at No 5 Clovis West
No 13 Mission Prep at No 4 Garces

Bottom Bracket
No 3 Liberty Bye
No 11 Clovis North at No 6 Bakersfield

No 10 Centennial at No 7 Arroyo Grande
No 2 Buchanan Bye

PAG METER DIVISION 1 RANKINGS
No 1 Central Grizzlies (34-4) (9-1 Co-TRAC Champions)
No 2 Buchanan Bears (30-7) (9-1 Co-TRAC Champions)
No 3 Liberty Patriots (17-8) (10-0 SWYL Champions)
No 4 Garces Rams (26-8) (6-3 SWYL)
No 5 Clovis West Golden Eagles (22-13) (5-5 TRAC)
No 6 Bakersfield Drillers (21-6) (7-3 SWYL)
No 7 Arroyo Grande Eagles (19-5) (10-2 Mountain Champions)
No 8 Clovis East T Wolves (24-18) (3-7 TRAC)
No 9 Clovis Cougars (21-13) (2-8 TRAC)
No 10 Centennial Golden Hawks (14-23) (3-7 SWYL)
No 11 Clovis North (21-16) (2-8 TRAC)
No 12 Frontier Titans (14-20) (2-8 SWYL)
No 13 Mission Prep Royals (12-15) (4-8 Mountain)
No 14 Stockdale Mustangs (8-26) (1-8 SWYL)
No 15 Paso Robles Bearcats (5-20) (3-9 Mountain)

madvb

 

MADERA COYOTES ARE THE BACK TO BACK CMAC CHAMPIONS 

DIVISION 2 PLAYOFF BRACKET
The CIF and the Pag Meter were off a bit with Division 2. Pag Meter had San Luis at the No 4 seed.
1st Round games on Thursday 7pm
Top Bracket
No 16 at No 1 Exeter
No 9 CVC at No 8 Redwood

 

No 12 Tulare Union at No 5 San Luis Obispo
No 13 Bullard at No 4 Templeton

Bottom Bracket
No 14 Atascadero at No 3 Bakersfield Christian
No 11 Tehachapi at No 6 Mt Whitney

No 10 Madera at No 7 Monache
No 15 Sanger at No 2 El Diamante

PAG METER DIVISION 2 RANKINGS
No 1 Exeter Monarchs (31-10) (12-0 CSL Champions)
No 2 El Diamante Miners (25-4) (10-0 WYL Champions)
No 3 Bakersfield Christian Eagles (18-7) (8-0 SYL Champions)
No 4 San Luis Obispo Tigers (17-13) (8-3 Mountain)
No 5 Templeton Eagles (13-5) (9-3 Mountain)
No 6 Mt Whitney Pioneers (24-9) (8-2 WYL)
No 7 Monache Monarchs (26-5) (10-0 EYL Champions)
No 8 Redwood Rangers (25-10) (6-4 WYL)
No 9 CVC Cavaliers (15-14) (8-4 CSL)
No 10 Madera Coyotes (22-10)(9-1 CMAC Champions)
No 11 Atascadero Greyhounds (22-12) (5-7 Mountain)
No 12 Tehachapi Warriors (21-7) (8-2 SYL)
No 13 Tulare Union Tribe (21-15) (7-3 EYL)
No 14 Bullard Knights (17-17) (3-7 CMAC)
No 15 Sanger Apaches (12-24) (4-6 CMAC)
No 16 Lemoore Tigers (14-14) (3-7 WYL)
No 17 Independence Falcons (9-16) (5-5 SYL)
No 18 Hoover Patriots (17-20) (6-3 NYL)
No 19 Golden West Trailblazers (7-22) (2-8 WYL)

 

DIVISION 3 PLAYOFF BRACKET
The CIF and Pag Meter were very close is Division 3. Pag Meter had Memorial at No 3 with the tough schedule.
1st round games Thursday 7pm
Top Bracket
No 16 Woodlake at No 1 Yosemite
No 9 Arvin at No 8 Mission Oak

No 12 Nipomo at No 5 Tulare Western
No 13 Pioneer Valley at No 4 Dinuba

Bottom Bracket
No 14 East Bakersfield at No 3 Righetti High
No 11 Morro Bay at No 6 Memorial

No 10 Highland at No 7 Madera South
No 15 Sierra at No 2 Reedley
PAG METER DIVISION 3 RANKINGS 
No 1 Yosemite Badgers (34-8) (10-0 NSL Champions)
No 2 Reedley Pirates (31-4) (10-0 NYL Champions)
No 3 Memorial Panthers (14-20) (6-4 CMAC)
No 4 Righetti High Warriors (15-15) (2-10 Mountain)
No 5 Dinuba Emperors (20-10) (6-6 CSL)
No 6 Tulare Western Mustangs (17-11) (5-5 EYL)
No 7 Madera South Stallions (12-19) (5-5 CMAC)
No 8 Mission Oak Hawks (11-20) (5-4 EYL)
No 9 Arvin Bears (21-14) (9-3 SSL)
No 10 Chavez Titans (18-12) (10-2 SSL)
No 11 Morro Bay Pirates (11-15) (9-1 Ocean Champions)
No 12 Nipomo Titans (13-9) (8-2 Mountain)
No 13 Sierra Chieftains (11-14) (2-7 NSL)
No 13 East Blades (15-17) (7-3 SEYL)
No 15 Pioneers Valley Panthers (13-9) (7-3 Mountain)
No 16 Highland Scots (21-12) (7-3 SYL)
No 17 Hanford West Huskies (11-20) (3-9 CSL)
No 18 Woodlake Tigers (16-13) (10-2 ESL)
No 19 Minarets Mustangs (14-12) (11-1 Co-WSL Champions)
No 20 Orcutt Academy Spartans (18-12) (2-8 Ocean)
No 21 Ridgeview Wolf Pack (16-14) (5-5 SYL)
No 22 Edison Tigers (8-13) (2-7 CMAC)
No 23 St Joseph Knights (9-21) (3-6 Ocean)
No 24 Sunnyside Wildcats (12-16) (5-5 NYL)
No 26 North Stars (6-22) (2-7 SEYL)

 
DIVISION 4 PLAYOFF BRACKET
CIF and Pag Meter were very close with Division 4
1st round games Thursday 7pm
Top Bracket
No 16 Orange Cove at No 1 Mira Monte
No 9 Mendota at No 8 Bishop Union

No 12 McFarland at No 5 Porterville
No 13 Fresno High at No 4 Immanuel

Bottom Bracket
No 14 Dos Palos at No 3 Chowchilla
No 11 Taft at No 6 Strathmore

No 10 Coalinga at No 7 Liberty Madera
No 15 Fowler at No 2 Kingsburg
PAG METER DIVISION 4 RANKINGS
No 1 Mira Monte Lions (29-4) (10-0 SEYL Champions)
No 2 Kingsburg Vikings (23-13) (8-4 CSL)
No 3 Chowchilla Tribe (23-7) (6-3 CSL)
No 4 Immanuel Eagles (14-20) (5-7 CSL)
No 5 Strathmore Spartans (16-4) (11-1 ESL Champions)
No 6 Porterville Panthers (15-17) (1-9 EYL)
No 7 Liberty Madera Hawks (13-14) (3-6 NSL)
No 8 Bishop Union Broncos (18-13) (10-2 HDL)
No 9 Mendota Aztecs (23-7) (9-1 WSL Co-Champions)
No 10 Coalinga Horned Toads (19-7) (9-1 Co-WSL Champions)
No 11 Taft Warriors (14-16) (6-6 SSL)
No 12 McFarland Cougars (9-14) (5-7 SSL)
No 13 Dos Palos Broncos (13-17) (6-4 WSL)
No 14 Fresno High Warriors (7-19) (3-7 NYL)
No 15 Fowler Redcats (10-15) (7-5 WSL)
No 16 Orange Cove Titans (6-14) (5-5 WSL)

 

DIVISION 5 PLAYOFF BRACKET
1st Round games Thurs 7pm
Top Bracket
No 16 Caruthers at No 1 Washington Union
No 9 Fresno Christian at No 8 Kerman

No 12 Baker at No 5 Cal City
No 13 Immanuel Christian at No 4 Sierra Pacific

Bottom Bracket
No 14 Selma at No 3 Orosi
No 11 Kennedy at No 6 Kings Christian
No 10 Rosamond at No 7 Delano
No 15 Trona at No 2 Frazier Mt

PAG METER DIVISION 5 RANKINGS 
No 1 Washington Union Panthers (27-8) (6-3 NSL)
No 2 Frazier Mt Falcons (26-8) (12-0 HDL Champions)
No 3 Orosi Cardinals (23-5) (11-1 Co-WSL Champions)
No 4 Sierra Pacific Golden Bears (20-14) (9-3 ESL)
No 5 Cal City Ravens (16-14) (8-4 HDL)
No 6 Delano Tigers (8-16) (1-8 EYL)
No 7 Selma Bears (9-23) (0-12 CSL)
No 8 Kennedy Thunderbirds (16-14) (5-7 SSL)
No 9 Rosamond Roadrunners (13-10) (6-6 HDL)
No 10 Fresno Christian Eagles (18-7) (13-2 WSL)
No 11 Kings Christian Crusaders (19-4) (14-1 ESL)
No 12 Kerman Lions (9-23) (0-8 NSL)
No 13 Trona Tornadoes (13-9) (4-6 Hi Lo)
No 14 Firebaugh Eagles (8-16) (3-5 WSL)
No 15 Caruthers Blue Raiders (10-22) (4-6 WSL)
No 16 Baker Braves (12-6) (8-2 Hi Lo)

Leave a Reply